Geriatrzy o chorobach wieku dojrzałego

lekarze specjaliści > Geriatrzy > Geriatrzy o chorobach wieku dojrzałego

Specjaliści Radzą

Geriatrzy o chorobach wieku dojrzałego

Starzenie się społeczeństwa to zjawisko znane nam wszystkim. Obserwujemy wzrost liczby pacjentów w wieku podeszłym i chorób z n im związanych. Lekarze geriatrzy muszą się skupiać nie tylko na leczeniu, ale także na profilaktyce. Mamy bowiem wpływ na wiele czynników ryzyka przyczyniających się do powstania chorób, których ryzyko w wieku podeszłym znacznie wzrasta.
Mechanizmy ochronne i naprawcze naszego organizmu słabną wraz z wiekiem, nasza kondycja w przyszłości zależy od genów oraz czynników zewnętrznych czyli środowiska i trybu życia oraz chorób jakie w poprzednich latach przeszliśmy. Geriatria czyli dział medycyny dotyczący osób w wieku podeszłym, to tak naprawdę współpraca wielu specjalistów przede wszystkim neurologa, kardiologa, internisty, urologa, okulisty często dermatologa, psychiatry czy chirurga i ortopedy.
.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), za początek starości uznaje 60 rok życia. Wyróżnia w niej trzy zasadnicze etapy:
od 60 – 75 r. ż. – wiek podeszły ( tzw. wczesna starość);
od 75 – 90 r. ż. – wiek starczy ( tzw. późna starość);
90 r. ż. i powyżej – wiek sędziwy ( tzw. długowieczność).

Najczęstsze choroby występujące w tym okresie to
1) zaburzenia układu krążenia w tym nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, miażdżyca naczyń i ich powikłania choroba niedokrwienna serca, udar mózgu
2) choroby degeneracyjne układu nerwowego w tym zespoły otępienie jak choroba Alzheimera lub dotyczące układu ruchu jak choroba Parkinsona
3) zaburzenia metaboliczne jak cukrzyca, osteoporoza, hiperlipidemia lub niedoczynność tarczycy
4) choroby zwyrodnieniowe układu kostnego i narządu ruchu
5) Zaburzenia lękowe i depresyjne

Chorobami ludzi w wieku podeszłym zajmują się geriatrzy ale wiele chorób zaczyna się znacznie wcześniej, a ich skutki odczuwamy i widzimy dopiero w okresie starości. Bardzo ważne jest więc wczesne diagnozowanie i leczenie takich schorzeń jak nadciśnienie, które nie leczone doprowadza do zniszczenia naczyń w organizmie. Szczególnie mózg i serce są narażone na konsekwencje nieustabilizowanego ciśnienia-zawał serca lub udar mózgu. Leczenie nadciśnienia zapewnia nam kilkakrotne zmniejszenie ryzyka tych schorzeń.

Podobnie dotyczy to leczenia cukrzycy lub podwyższonego poziomu „ złego” cholesterolu we krwi-odpowiednie leki i dieta oraz tryb życia zapobiegają miażdżycy w naczyniach naszego ciała, a tym samym chronią nas przed powyższymi powikłaniami i zapewniają dobrą kondycję organizmu.
Wczesne wykrycie choroby Alzheimer lub Parkinsona umożliwia włączenie leków, które wprawdzie nie leczą przyczyny tych schorzeń, bo jeszcze jej nie znamy , ale opóźniają i łagodzą przebieg tych chorób. Dzięki temu pacjenci dłużej pozostają czynni i samodzielni.

Ogromna rolę w zachowaniu zdrowia fizycznego jak i psychicznego zapewnia ruch i ćwiczenia fizyczne. Dużo mówi się na ten temat jednak w praktyce zachowujemy się inaczej.
Badania potwierdzają, że aktywność fizyczna utrzymuje naszą kondycję zapobiegając nie tylko zmianom zwyrodnieniowym i osteoporozie kośćca, ale również zaburzeniom pamięci i koncentracji.


Wśród przyczyn zaburzeń wieku podeszłego należy zwrócić uwagę na stan nawodnienia i odżywienia organizmu. Zazwyczaj stany niedoboru postępują powoli i często niezauważalnie, bo z wiekiem łaknienie zmniejsza się , słabiej odczuwamy pragnienie. Stąd bardzo ważne jest wykonanie badań morfologii, poziomu kreatyniny i elektrolitów we krwi. Należy też zweryfikować jadłospis - często jest ubogi i nieurozmaicony, a ilość wypijanych płynów niedostateczna. Częste są u ludzi starych niedobory żelaza, wapnia i magnezu, co znacznie osłabia organizm zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania np. na infekcje. Jeśli chodzi o te ostatnie to trzeba pamiętać , że zwykłe zaziębienie w tym okresie życia może bardzo łatwo przejść w poważne stany zapalne dróg oddechowych i często wymagać hospitalizacji. Stąd każda infekcja musi być wyleczona, a jeśli istnieją obciążenia predysponujące do przewlekłych i nawracających schorzeń dróg oddechowych, trzeba rozważyć szczepienia przeciwko grypie. Hospitalizacja dla każdego z nas jest stresem, a dla osób starszych szczególnie. Nawet krótkie pobyty mogą predysponować do zaburzeń lękowych, stanów depresyjnych i zaburzeń zachowania. Mogą one wystąpić też bez jakiejkolwiek uchwytnej przyczyny, ważne, aby dostrzec symptomy obniżonego nastroju’ którymi mogą być apatia, płaczliwość , gorszy apetyt lub zaburzenia snu. Odpowiednia diagnoza i leczenie przeciwdepresyjne lub zmniejszające zaburzenia lękowe, wpływa pozytywnie na kondycje całego organizmu, często reguluje wahania ciśnienia lub zmniejsza inne objawy somatyczne.

O chorobach wieku podeszłego można dyskutować i pisać bardzo wiele - każda grupa chorób to osobny wykład.
Jedno jest pewne już od dzieciństwa pracujemy na naszą starość.
Wiele rzeczy można zmienić – dietę, aktywność fizyczną, używki, otyłość.
Odpowiednia kontrola naszego organizmu –badania okresowe krwi, kontrola ciśnienia,
Wizyty u dentysty, okulisty, ginekologa i urologa pozwolą wychwycić i zapobiec we wczesnym stadium wielu schorzeniom i utrzymać naszą kondycję do późnego wieku.

Zajmując się od wielu lat osobami w wieku podeszłym wiem, że jest możliwe bycie sprawnym i szczęśliwym człowiekiem niezależnie od wieku. Wiem również , że w bardzo dużej mierze zależy to od nas i że wiele możemy zdziałać, aby starość nie była wyrokiem tylko normalną koleją życia.

Małgorzata Chojnicka-Puławska
Centrum Medyczne Alcor
Poradnia neurologiczna i chorób wieku podeszłego

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl